Mala buddyjska, sznur modlitewny – nie tylko dla buddystów
Mala buddyjska zwana także sznurem modlitewnym posiada bardzo bogatą historię i tradycję. Co ciekawe nie jest przeznaczona jedynie dla praktykujących buddystów. Co warto wiedzieć o tym magicznym talizmanie? Jak wykorzystywać malę?
Jeżeli bliska jest Ci joga, buddyzm, hinduizm, podróże, poznawanie świata i fascynują Cię takie miejsca jak Tybet, czy Nepal lub po prostu lubisz biżuterię, która ma szczególne znaczenie, to mala buddyjska jest naszyjnikiem, z którym koniecznie musisz się zapoznać.
Co to jest mala buddyjska?
Jest to sznur modlitewny, który złożony jest z korali. Całość przypomina tradycyjny chrześcijański różaniec. Jednak ta wersja biżuterii składa się ze 108 korali na czele z kamieniem przewodnim, którego określa się jako Guru Bead. Mala może być noszona zarówno jako tradycyjny naszyjnik, jak i bransoletka.
Z założenia mala ma służyć do medytacji, a dokładniej do odliczania mantr. Jest to narzędzie, które przypomina o intencji, nad którą w danej modlitwie pracujemy. Nieprzypadkowa jest także liczba korali – 108. To jednak niejedyne zastosowanie mali. Dzięki swej magicznej mocy stanowi talizman, który chroni przed wszelkimi niepowodzeniami, wspomagając rozwój osobisty i duchowy. Pomaga także w skupieniu uwagi i ułatwia utrzymywanie spokoju podczas medytacji.
Skąd pochodzi mala buddyjska?
Nie do końca wiadomo, jakie jest dokładne źródło tego naszyjnika, lecz najstarszy zarejestrowany ślad stanowi malowidło chińskie, którego powstanie szacuje się na IV – VI wiek. Ten obraz przedstawia postać, która trzyma malę w dłoni.
Historia mali buddyjskiej sięga około 2500 lat wstecz, kiedy to buddyzm zaczął się rozprzestrzeniać na terenach dzisiejszej Indii. Według legendy założyciel buddyzmu, Siddhartha Gautama, miał swoją własną malę, której używał podczas medytacji.
Według niektórych źródeł mala pochodzi z Indii, lecz nie jest to potwierdzone. Jedno jest natomiast pewne. Ten symboliczny naszyjnik znajduje obecnie zastosowanie w buddyzmie, hinduizmie, a także wśród joginów i osób, które związane są z rozwojem duchowym.
Jak wybrać buddyjski naszyjnik?
Tradycja wybierania mali buddyjskiej mówi o tym, aby zrobić to intuicyjnie. Sugeruje poniekąd, że to ona sama wybierze nas, zgodnie z przeznaczeniem. Można przy tym kierować się kolorem lub użytymi w niej kamieniami. Również i te mają swoją symbolikę. Np. Onyks symbolizuje siłę i moc, a Hematyt ułatwia pokonywanie trudności i realizację swoich celów.
Każdy kamień ma różną symbolikę i znaczenie, dlatego przy wyborze warto kierować się swoją aktualną sytuacją, celami i przekonaniami. Wtedy wybranie mali zgodnie z intencjami będzie prostsze.
Dlaczego mala buddyjska ma 108 kamieni?
Kolejnym niejednoznacznym zagadnieniem jest to, dlaczego mala posiada aż 108 kamieni. Symbolika tego zjawiska jest różna i istnieje wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówi o tym, że w hinduizmie liczba 108 jest święta. Można także rozszyfrować poszczególne liczby składające się na 108, gdzie 1 to symbol boskości, 0 to pokora w praktyce duchowej, a 8 to wieczność i nieskończoność.
Oprócz tego jest jeszcze wiele teorii, które mają na celu wyjaśnienie symboliki liczby 108 korali:
- niektórzy twierdzą, że jest 108 uczuć: 36 związanych z przeszłością, 36 związanych z chwilą obecną i 36 związanych z przyszłością;
- czakry są przecięciami linii energetycznych i 108 linii energii zbiega się tworząc “czakrę serca”;
- liczby 9 i 12 są uważane za święte, a 9 × 12 = 108;
- 100 recytacji mantry liczone są jako ukończone, a 8 pozostałych to miejsce na błędy i pomyłki, 8 jest również ofiarą Bogu lub Guru.
Mala nie tylko dla buddystów
Mimo że to przede wszystkim buddyści traktują malę jako praktyczne narzędzie do liczenia mantr i medytacji, to naszyjnik ten nie jest zarezerwowany jedynie dla osób wyznających tę wiarę. Może być traktowany jako talizman, dla wszystkich osób, dla których ważne są poszczególne wartości.
Dla buddystów najważniejszą kwestią jest to, z jakiego materiału wykonana jest mala, ilość koralików i sznurów. Dla osób niezwiązanych z buddyzmem np. podróżników, sportowców, himalaistów mala jest rodzajem talizmanu, który przynosi szczęście, pomyślność i chroni w najcięższych momentach w życiu. Nierzadko stanowi również oryginalne i stylowe zwieńczenie całej stylizacji.
Wyjątkowość tego przedmiotu polega na tym, że może nosić go każdy – praktykujący buddysta, jogin, osoby związane z rozwojem duchowym i osobistym. Będzie prezentował się dumnie na piersi tych, którzy doceniają wartości medytacji, lub twardo stąpają po ziemi. Można nosić malę biorąc pod uwagę własne preferencje, intencje i styl. Doskonale sprawdzi się w roli oryginalnego prezentu dla ciekawych świata, lubiących podróże i interesujących się rozwojem osobistym osób. Nie trzeba być praktykującym buddystą, aby mieć naszyjnik zawsze przy sobie.
Jak używać mali?
Jak prawidłowo używać mali buddyjskiej? Otóż robi się to, przechodząc po kolejnych kamieniach i recytując swoją mantrę. Jeden kamień stanowi jedno powtórzenie. Recytację rozpoczyna się od głównego kamienia Guru.
Mantra powinna być recytowana 108 razy. Jeżeli zachodzi potrzeba kontynuacji odwracamy malę w przeciwnym kierunku i powtarzamy proces. Przed rozpoczęciem warto upewnić się, który kamień będzie oznaczał 108 mantrę. Następnie poruszamy koraliki pomiędzy kciukiem lewej ręki i palcem wskazującym zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Niektóre z naszyjników wzbogacone są o tzw. kamienie dystansowe. Służą one jako przystanek na chwilę namysłu i pozwalają na nowo się skoncentrować. Nie są liczone jako mantra.
Jak wykorzystać malę w ubiorze?
Niezależnie od tego, czy praktykujemy buddyzm, jogę czy nie, malę można nosić jako stylowy dodatek do stylu boho/ethno/hippie oraz ubioru na co dzień. Może znaleźć się na szyi lub nadgarstku. W związku z uważaniem mali jako wyraz dobrych intencji i serdeczności dla osób obdarowanych jest to doskonały pomysł na prezent praktycznie na każdą okazję.
Mala noszona może być na różne sposoby. Jako że stanowi świetnie uzupełnienie stylizacji zarówno dla kobiet delikatne, kobiece wersje jako naszyjnik damski Mala jak i dla mężczyzn naszyjnik męski Mala, który może być zaplatany również na nadgarstku warto pokazywać ją światu. Nie można jednak zapomnieć o bezpośrednim kontakcie mali ze skórą a raczej poszczególnych minerałów, z których jest stworzona. Zwiększa to ich moc i właściwości, podnosząc wibrację właściciela.